16 травня 2024

18 травня День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

 У Нововолинській центральній міській бібліотеці організовано поличку до 80 роковин депортації кримськотатарського народу «Біль і страждання кримських татар».

 Депортація кримських татар  – примусове виселення кримськотатарського населення Кримської АРСР, розпочате НКВС 18 травня 1944 року. Офіційно причиною депортації зазначали співпрацю деяких кримських татар з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. У 1989 депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною та злочинною. 12 листопада 2015 Верховна Рада України визнала депортацію з Криму у 1944 геноцидом кримчан і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Операція з депортації почалася рано вранці 18 травня 1944 року і закінчилася о 16:00 20 травня. Для її проведення задіяли війська НКВС кількістю понад 32 тисячі осіб. Депортованим давали на збори від декількох хвилин до півгодини, після чого їх на вантажівках транспортували до залізничних станцій. Звідти ешелони з ними відправляли до місць заслання. За спогадами очевидців, тих, хто чинив опір або не міг іти, часто розстрілювали на місці. У дорозі засланців годували рідко і здебільшого солоною їжею, після якої хотілося пити. У деяких ешелонах засланці отримали їжу вперше і востаннє на другому тижні шляху. Померлих ховали нашвидкуруч поруч із залізничним полотном або не ховали взагалі. У телеграмі НКВС на ім’я Сталіна йшлося про те, що було виселено 183 155 осіб (не враховуючи солдатів армії, яких було відправлено на спецпоселення після демобілізації 1945 року). За офіційними даними, в дорозі загинула 191 людина. Останній поїзд розвантажили 8 червня 1944 року. Більшу частину було виселено в Узбекистан (151 136 осіб) та прилеглі райони Казахстану (4 286 осіб) і Таджикистану, невеликі групи було відправлено в Марійську АРСР(8 597 осіб), на Урал і в Костромську область. Значна кількість переселенців, виснажених трьома роками життя в німецькій окупації, загинула в місцях висилки від голоду і хвороб у 1944–1945 роках. Оцінки кількості загиблих в цей період дуже різняться: від 15–25 %, за оцінками різних радянських офіційних органів, до 46 %, за оцінками активістів кримськотатарського руху, які збирали відомості про загиблих в 1960-ті роки. Таким чином, за даними ОСП УзРСР, лише «за 6 місяців 1944, тобто з моменту прибуття в УзРСР і до кінця року померло 16 052 осіб (10,6 %)». 

Протягом 12 років до 1956 року кримські татари мали статус спецпереселенців, що означав різні обмеження в правах, зокрема заборону на самовільний (без письмового дозволу спецкомендатури) перетин кордону спецпоселення і кримінальне покарання за його порушення. Відомі численні випадки, коли людей засуджували до багаторічних (до 25 років) термінів таборів за те, що відвідували родичів у сусідніх селищах, територія яких належала до іншого спецпоселення. На відміну від деяких інших депортованих народів, що повернулися на батьківщину наприкінці 1950-х років, кримських татар було позбавлено цього права формально до 1974 року, фактично ж – до 1989. Масове повернення народу до Криму почалося лише наприкінці «перебудови» – 1989 року.

 Щороку 18 травня у світі відзначають пам’ять жертв депортації кримців. В Україні з 2014 року в цей день офіційно відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу, а з 2016 року – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

                                                                                   (За матеріалами uk.wikipedia)

15 травня 2024

У Нововолинській центральній міській бібліотеці знайомилися з особливостями української вишиванки!

 📚 Сьогодні, 15 квітня у Нововолинській центральній міській бібліотеці учні ліцею №2 знайомилися з особливостями української вишиванки! 🌸

🎨 На заході бібліотекарка Іванна Мельник розповіла про традиційну українську вишивку, її техніки та колористику🌈

🎁 Також на дітей чекав цікавий сюрприз: Марія Доліновська в етногалереї "Русовичі" детально представила одяг Волинського Прибужжя, розкривши його особливості та історію
🙏 Висловлюємо щиру вдячність Марії Василівні за чудову екскурсію та можливість відвідати цю прекрасну виставку. А також адміністрації Нововолинського ліцею №2 за співпрацю



День матері в Нововолинській бібліотеці на Дружби, 17

Мама… Це перше слово, яке промовив кожен із вас першим. У мами найдобріші і найласкавіші руки, вони все уміють. У мами найвірніше і найчутливіше серце – в ньому ніколи не згасає любов, доброта, ніжність. Немає на землі людини ближче і дорожче, ніж мама. Мама – це не тільки добрі очі, дбайливе серце, ніжне дихання і ласкаві руки рідної людини. Мама – це ще й ангел-хранитель, завжди оберігає від неприємностей, переживань і проблем. Мама більше, ніж будь-хто, радіє успіхам дітей, розуміє, підтримує їх і з глибоким болем переживаєте невдачі. Святкування Дня матері – це чудова можливість висловити свою подяку і безмежну вдячність за все, що роблять для нас наші мами, за їх любов і розуміння.

В Україні свято, як і в багатьох інших країнах світу, відзначають у другу неділю травня - відповідно до Указу Президента України від 1999 року.

У  відділі обслуговування дошкільників та учнів 1-9 класів Нововолинської центральної бібліотеки в рамках клубу «Пізнайки» відбулось затишне читання «Люблю тебе матусенько рідненька». Діти присвятили своїм матусям вірші, пісні, гуморески і найкращі побажання.






                                                                Бібліотекарка Антоніна Костилева

05 травня 2024

Великоднього кролика майстрували у Нововолинській центральній міській бібліотеці

 

   Заєць – символ творчості у язичників сьогодні став добрим та  світлим символом весни й великого ввята. В Європі зайці та кролики – це головний елемент пасхального декору. Великодній заєць користувався величезною любов'ю й повагою. На Великдень зайців печуть, роблять з шоколаду, мармеладу та карамелі. Кролик , як символ Пасхи має язичницьке коріння. Родом великодній кролик з язичницьких весняних свят, присвячених родючості й веснї.

   Для того щоб виготовити свого власного кролика на майстер-клас «Великодній кролик» до Нововолинської центральної бібліотеки завітали учні 2-А класу ліцею №1.

                                                            Бібліотекар Оксана Калістратова   

Великодній майстер-клас у Нововолинській центральній міській бібліотеці

   Наближається одне з найсвітліших свят, на яке чекають і дорослі, і діти. День, коли природа завмирає в очікуванні дива, коли всі стають добрішими і людянішими. Великдень, Світле Воскресіння Христове, — свято відродження, природи, надії. Кожен по-своєму готується до цього дня: хтось дбає про оселю, а хтось очищує душу, хтось готує паски та писанки, а хтось – подарунки близьким і дорогим людям.

   Напередодні цього свята, 28 квітня 2024 року,  у відділі обслуговування дошкільників та учнів 1-9 класів Нововолинської центральної бібліотеки відбувся майстер-клас «Великодній сувенір». Діти виготовляли курчаток з фуамірану всередині яких знаходився сюрприз.

   Всі учасники майстер-класу отримали неймовірне задоволення від творчої роботи та результату своєї праці.

   Захід відбувся в рамках проекту «Біблітека вихідного дня: Читаємо. Пізнаємо. Відпочиваємо.»

                                                 Бібліотекар Оксана Калістратова

 

28 квітня 2024

Вітаємо з Вербною неділею!


Вітаємо всіх зі святом Входу Господнього в Єрусалим, із Вербною неділею.

Вважається, що за день до цього — у Лазареву суботу — Ісус Христос воскресив у Віфанії Лазаря. Завдяки очевидцям про диво швидко стало відомо по усій країні.

Тому, коли Ісус Христос завітав до Єрусалима, люди сердечно його вітали, співали пісні. Шлях Спасителя вони встеляли своїм одягом та пальмовим листям. Власне, звідси і пішов звичай освячувати вербу як дерево, яке перше пробуджується навесні, на заміну пальми, що не росте у нашій місцевості.

 На згадку про той день, жертву і смирення Господа перед своїм майбутнім віряни несуть до храму гілочки верби, щоб освятити їх - вони символізують перемогу життя над смертю, тобто, Воскресіння Господнє.

 Гілочками вітають своїх рідних, легенько б’ючи їх ними. Під час цього примовляють: "Не я б’ю, верба б’є, за тиждень Великдень".

У це чудове свято бажаємо вам миру, добра і душевного тепла! Нехай у серці завжди буде місце для надії, любові до ближнього і віри в Господа. З Вербною неділею! 

25 квітня 2024

До Свята Великодня відбулася народознавча скарбничка для нововолинських школярів

    Наближається одне з найбільших християнських свят — Великдень.  Це свято перемоги любові і добра над злом, життя над смертю, нашої  надії на майбутнє воскресіння, тому що ми в цей день пригадуємо Воскресіння Ісуса Христа. Всі ми чекаємо це свято з піднесеним настроєм, надіями та сподіваннями.

    Напередодні  цього свята, 25 квітня 2024 року,  у відділ обслуговування дошкільників та учнів 1-9 класів Нововолинської центральної міської бібліотеки завітали учні 5-Б класу ліцею №2 на народознавчу скарбничку «Пасхальна радість у казках і легендах». 

    Український фольклор багатий на легенди. Має він у своєму арсеналі й легенди пов’язані й зі святом Великодня. Бібліотекар Оксана Калістратова повідала гостям  чимало легенд про Воскресіння Христа, про Великдень, про писанки.  Зацікавила учнів  легенда Тетяни Айстри «Бідняцька паска». Також представлена книга Наталки Малетич «Великодня історія». Урочисто і святково звучали вірші у виконанні Морозової  Яни, Ничипорук Вікторії та Дацик Кароліни.

    Цікавим доповненням до заходу була розповідь вчителя української мови та літератури Степанії Григорівни Матейчук про великодні традиції та звичаї українців на Івано-Франківщині.

    На завершення учні оглянули книжкову викладку « Як Великдень на дворі, то й писанка на столі».




                                                   Бібліотекар Оксана Калістратова

 

 

🗓️ 24 квітня у Нововолинській центральній міській бібліотеці відбулася година реквієм: "Чорнобильський біль українського народу", який провела бібліотекарка Іванна Мельник

🕯️ Сьогодні ми згадали подію, яка назавжди вплинула на історію світу


☢️Чорнобильська катастрофа залишила непоправний слід в пам'яті людства та нагадала про важливість безпеки в ядерній промисловості

👨‍🏫Спільно з учнями Нововолинський ліцей 4 ім ТГ Шевченка вшанували пам'ять жертв тих, хто боровся з наслідками цієї трагедії




🕯️🇺🇦 Чорнобиль нагадує нам про необхідність берегти навколишнє середовище та розвивати альтернативні джерела енергії


‼️Нехай ця подія вдихне нас до підтримки екологічних ініціатив та спільних дій для майбутнього нашої планети

24 квітня 2024

  Сьогодні, 24 квітня, в Нововолинській центральній міській бібліотеці відбулося практичне заняття з ознайомлення з цифровими інструментами у контексті додатку "Дія" проведене бібліотекаркою Іванною Мельник.

  Під час заняття ми розглянули основні можливості та функції додатку "Дія", акцентуючи увагу на його використанні для взаємодії з державними сервісами та отримання послуг онлайн. Учасники отримали можливість ознайомитись з простими кроками реєстрації та використання додатку, а також задати питання щодо його функціоналу та можливостей.

Студенти Нововолинського електромеханічного фахового коледжу, отримали можливість поглибити свої знання з цієї теми та зрозуміти, як вони можуть застосувати їх у майбутній кар'єрі.

   Дякуємо всім за активну участь та зацікавленість! 

   Не забувайте, що володіння цифровими навичками стає все важливішим у сучасному світі, тому продовжуйте вдосконалювати свої знання та навички для успішної взаємодії з технологіями та державними сервісами. 

23 квітня 2024

І буде радісне осяйне Воскресіння

 

З 23 квітня у Нововолинській центральній міській бібліотеці діє виставка-інсталяція під назвою "І буде радісне осяйне Воскресіння!", де кожен бажаючий може залишити свої вітання та побажання на символічних крашанках.

Великдень, свято воскресіння Христового, символізує перемогу добра над злом, життя над смертю. Це час радості, надії і віри в майбутнє.  Сьогодні у нас війна, а у війні немає перемоги, є лише страждання, втрати та руйнування.    Сила зла є тимчасовою, а перемога правди і добра – вічні. В цьому нас переконує та утверджує воскресіння Христове, тому серед горя й страждань, серед болю та втрат ми нині святкуємо. Ми плачемо за нашими полеглими новітніми героями, за нашими звитяжними захисниками, які віддали життя на полі бою за свободу й незалежність України, за нас із вами та за майбутнє наступних поколінь українського народу, але плач наш заспокоюється впевненістю у воскресінні, коли наші герої за виняткову жертовну любов отримають нев’янучий вінець слави.

21 квітня 2024

Літературне смакування у Нововолинській бібліотеці на Дружби, 17

 23 квітня, світ відзначає Всесвітній день книги та авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх-всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання.    

Всесвітній день книги та авторського права відзначають щорічно, починаючи з 1996 року. Зважаючи на те, що «в історичному розумінні книга є найбільш потужним фактором поширення знання і найбільш надійним засобом його збереження», День книги покликаний наголосити на фундаментальній важливості книжки та її незамінності в інформаційному суспільстві. Одна з головних його цілей – промоція читання і книговидання, привернення уваги до культури писемного слова, а також до питань авторського права і захисту інтелектуальної власності.

Одна з традицій Всесвітнього дня книги та авторського права – обрання міста, що на рік стане Світовою столицею книги. Ця традиція, яка, окрім того, є дієвим способом популяризації книг і читання загалом, запроваджена 2001 року. У 2024 році це Страсбург, місто у Франції.

Особливістю впровадження такого дня на світовому рівні є усвідомлення книжки як потужної зброї у налагодженні миру й нівелюванні соціальних проблем: книжка, що втілює творчі поривання людини і її прагнення поділитися власними ідеями і здобутками зі світом, має сприяти діалогу, взаєморозумінню і толерантності.

Напередодні свята  у відділі обслуговування дошкільників та учнів 1-9 класів Нововолинської центральної бібліотеки пройшло літературне смакування «Черпаю цікаве із книги». Діти знайомились з цікавими книгами та виготовляли закладку до книги.



                                            Бібліотекарка Антоніна Костилева

15 квітня 2024

У Нововолинській книгозбірні діти виготовляли весняні букети

 

     Весна — чудова пора року. З її приходом все навколо змінюється на краще. Кожен день сповнений чудових перетворень. Навесні прилітають птахи, розцвітають перші квіти.

     14 квітня 2024 року у відділі обслуговування дошкільників та учнів 1-9 класів Нововолинської центральної бібліотеки відбулася майстерка «Весняний букет». Паперові квіти – це завжди красиво, а ще легко і весело. Для їх виготовлнння  потрібно зовсім мало матеріалів, всього лише кольоровий папір, клей та ножиці. Змайстрували ми багатенько таких квіточок, щоб вистачило для об’ємного букетика.



    Дивовижно красиві весняні квіти принесли задоволення та  радість!


                Бібліотекар Оксана Калістратова


11 квітня 2024

10 квітня відбулося чергове засідання кіноклубу документального кіно про права людини Doсudays UA «NovoSpace» при Нововолинській центральній міській бібліотеці.

 

10 квітня у Нововолинському електромеханічному фаховому коледжі відбулося чергове засідання кіноклубу документального кіно про права людини Doсudays UA «NovoSpace» при Нововолинській центральній міській бібліотеці.

Студенти переглянули та обговорили фільм Мадлі Ляене «Абетка». Дискусія виявилась особливо палкою. Думки розійшлися стосовно фільмографії стрічки. Але одностайно зійшлися на порушенні прав людини в умовах війни, особливо акцентували увагу на сексуальному насильстві, що є серйозним проблемним аспектом конфліктів.

Про різні форми  домашнього насильства розповіла Людмила Самолюк – інспектор сектору ювенальної превенції відділу превенції Володимирського РВП. Всі разом дійшли висновку, що обов’язково потрібно повідомляти про будь-яке насильство. Не можна бути байдужим. А також про необхідність психологічної, юридичної та соціальної підтримки для тих, хто стикається з насильством у будь-якій формі. Іван Глова відмітив: «Я завжди знав, що насильство існує, але не розумів його масштабів та впливу. Тепер я відчуваю себе більш обізнаним та готовим діяти»

Підлітки з цікавістю виконали вправу "Міфи і факти про сексуальне насильство". Було розкрито безліч стереотипів, які оточують цю проблему. Чітко було показано, як неправильні уявлення можуть перешкоджати визнанню та допомозі жертвам. Впоратись із цим завданням допомогла Інна Куцевич – інспектор сектору дотримання прав людини Володимирського РВП. Вона також зупинилась на порушенні прав людини під час війни в Україні, звернула увагу на воєнні злочини.

Під час обговорення теми воєнних злочинів у Богдана Степаненка виникло питання: «Чи можна знущатися над військовополоненими?» Відповідь надав йому його одногрупник Юрій Грицай: «Ніхто не має права знущатися ні над ким. Військовополонені також мають право на захист». Інна Куцевич доповнила його відповідь, коротко зупинившись на статті 438. Порушення законів та звичаїв війни Кремінального кодексу України.

Учасники заходу дійшли висновку, що значна увага має бути приділена психологічній та соціальній підтримці жертв сексуального насильства, включаючи доступ до медичної допомоги та психологічної терапії. А також міжнародне співробітництво має бути підсиленим для ефективного реагування на порушення прав людини та сексуальне насильство під час війни.

Захід модерувала Віта Залужна – завідувачка відділу обслуговування Нововолинської центральної міської бібліотеки.