10 березня 2015

З Кобзарем у серці

101 рік від дня народження 
українського шевченкознавця

З року в рік весь український народ щовесни в березні згадує свого найбільшого пророка, генія Тараса Шевченка. Відкрийте будь-яку сторінку його золотої книги «Кобзаря» і прочитайте, скільки там любові до свого народу, скільки там теплих батьківських порад, як ми маємо жити, як свій край любити. На Кобзаревій спадщині виростали і виростають цілі плеяди літературних критиків, літературознавців і найголовніше – про нього пишуть поети та письменники.     
Палким прихильником Тараса Шевченка все своє життя залишався наш земляк Микола Куделя. Можливо, це звичайнісінька випадковість: він народився гожого березневого дня у волинському селі Буяни у дні святкування столітнього ювілею Тараса Шевченка. Доля обирає нас, але й ми її також обираємо. А доля Миколи Куделі така ж непроста і терниста, як і доля України, яку він любив понад усе до останнього подиху.
Шевченківську тематику в житті Миколи Куделі не можна вписати в рамки простого колекціонування. Він Шевченком жив, ним думав, через нього сприймав світ. Шевченкова правда для Куделі була найсправедливіша у світі. Він багато сил та енергії відав культурно-освітній справі, пропаганді полум’яних творів Тараса Шевченка. Він був відомим збирачем Шевченкіани, організатором музею-світлиці Кобзаря у рідному селі. У цій світлиці зберігається понад 140 «Кобзарів», з яких 7 – видані ще в ХІХ столітті, більше 800 книг шевченкознавчої літератури, сотні поштівок, значків, медалей, марок, екслібрисів, вирізок з газет і журналів… А ще – портрети, картини, рушники, грудка землі, привезена з могили Тараса Шевченка у Каневі. 
Перу Миколи Павловича належить 5 книг та безліч статей. Шевченко у його матеріалах завжди живий і відповідний сучасному моменту, бо в його думах він шукав відповіді на свої питання і пропонував їх шукати читачам. 
Матеріал з блогу відділу літератури з питань мистецтв 
Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки
До Вашої уваги книги Миколи Куделі, які містяться у наших фондах:

Куделя М. Під мурами Луцької тюрми: Спогади / М. Куделя. — Луцьк: Надстир'я, 2001. - 132 с.
Навколо масових розстрілів в’язнів Луцької тюрми на початку Великої Вітчизняної війни ще й понині точаться дискусії. Висловлюються різні, нерідко полярні точки зору. Ще однією спробою відтворити події того часу є спогади колишнього в’язня Луцької тюрми, людини, якій дивом вдалося вижити, вціліти, вийти з цього пекла, людини-патріота, людини одержимої і мужньої Миколи Куделі. 
Куделя М. Пекло Колими: Спогад про пережите / М. Куделя. — Луцьк: МП «Зоря», 2002. — 117 с.
Це розповідь про роки нелюдських страждань, болю і муки, проведені автором в таборах Колими – пеклі жорстокості, цинізму і наруги над людиною.
Куделя М. По історичних та шевченківських місцях України: спогади / Микола Куделя.- Луцьк: Видавництво Обласної друкарні, 2004.- 60 с.
Автор ділиться спогадами про незабутню подорож по священних для кожного українця місцях рідної землі, де колись ступала нога Кобзаря.