17 червня 2015

Духовні читання про Андрея Шептицького у Нововолинській центральній бібліотеці

 «Митрополит Андрей Шептицький: право на безсмертя» - духовні читання під такою назвою відбулися 16 червня 2015 року у Нововолинській центральній міській бібліотеці. Захід присвячений 150-річчю від дня народження людини, перед генієм якої низько схиляють свої голови Україна та весь цивілізований світ. Не випадково Українською Греко-Католицькою Церквою від 1 листопада 2014 року, дня 70-х роковин відходу у вічний світ, розпочався Рік Митрополита Андрея Шептицького, а Верховна Рада України проголосувала за відзначення ювілею на державному рівні.
Розпочалися духовні читання  спільною молитвою та вшануванням хвилиною мовчання світлої пам’яті тих, хто підтримав українську державність жертовною працею і ціною власного життя.
Про шляхетного серцем та сильного духом Андрея Шептицького, який став духовним Батьком та Провідником нації, розповів настоятель греко-католицького храму Святих Петра і Павла отець Володимир Кметь.
      Бібліотекарі Оксана Дубенчук, Ірина Губерук, Антоніна Костилева, Оксана Микитюк, Ольга Яковинець, Ніна Єдинак розповідали про дитячі та юнацькі роки, шлях від монаха до митрополита, про Андрея  Шептицького як великого політика і громадського діяча, мецената і благодійника.
Владика Андрей не сумнівався, що Боже Провидіння дасть українському народові виконати його природне право – «вибрати собі й установити форму управи своєї Рідної Хати», але закликав до мудрості, моральності й інтелектуальної глибини у справі реалізації цього права. Тому доля Рідної Хати у наших із вами руках. «Шептицький і національна ідея» – тема виступу почесного голови філії Союзу українок Марії Рябченюк.
Про виховання молодого покоління крізь призму вчення Андрія Шептицького розповіла вчитель української мови та літератури Нововолинського ПТУ №11 Оксана Романчук.
Митрополит Андрей промовляє до людей усім своїм життям. Для нас він – пастир, богослов, вихователь, проповідник, святитель, будівничий, меценат, дипломат та святий учитель віри. Перелік зробленого ним ніколи не буде вичерпним.
Ведуча заходу директор ЦБС Світлана Кухарук розповіла про те, як українці вшановують пам'ять Митрополита. Його ім’я носять музеї та навчальні заклади, названі вулиці та сквери, споруджено пам'ятники, під опікою Карітасу України у Львові функціонує Шпиталь імені Митрополита Андрея Шептицького. У Львові діє благодійний культурно-мистецький Фонд, Ординаріатом Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ встановлено премію, в Українському Католицькому Університеті засновано Стипендію. Створено 9 фільмів, видано твори (в т. ч. опубліковані 250 пастирських послань митрополита УГКЦ Андрея Шептицького з 1899 до 1944 р., які зберігаються в українських і західних архівах), книги про нього, друкуються статті у періодичних та Інтернет-виданнях. Проводяться наукові конференції, виставки, круглі столи, наукові читання. Окрім того, у Києві планується встановити на Міському будинку вчителя меморіальну дошку. У липні Національний банк випустить в обіг пам’ятну монету, а Укрпошта випустить марку і конверт.
Учасники духовних читань (учні ПТУ №11, бібліотекарі публічних бібліотек та ЗОШ №3, №6, ВПУ, члени ВОБФ «Карітас-Волинь», небайдужа громадськість міста) переглянули надзвичайно актуальне сьогодні відео-послання Отця і Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава на Рік митрополита Андрея Шептицького «Що радить нам митрополит Шептицький в умовах війни?».
Відзначаючи цьогоріч 150-у річницю з дня народження Андрея Шептицького, маємо можливість пересвідчитися в актуальності його думок та  повчань. Приклад його життя, боротьби і титанічної праці має підтримувати кожного з нас у вірі в краще майбутнє нашої Батьківщини і рідного народу. Галицький Митрополит чесно служив Церкві і Вітчизні, за що громадські діячі і священики називали митрополита Мойсеєм. Тим і здобув він право на БЕЗСМЕРТЯ.