27 жовтня 2017

У Нововолинській бібліотеці вшанували жертв операції "Захід"

Однієї з наймасштабніших депортаційних кампаній з виселення українців у віддалені райони Радянського Союзу була операція «ЗАПАД» у 1947 році. Розпочалася вона вночі 21 жовтня, тривала до 26 жовтня. В радянські часи масштаби цієї трагедії замовчувалися. З відкритих архівів стало відомо, що у жовтні 1947 року органами держбезпеки СРСР вислано 26332 сім’ї учасників націоналістичного підпілля у кількості 77791 осіб, в т.ч. з Волинської області — 2711 сімей (9050 осіб).

26 жовтня 2017 року у Нововолинській центральній міській бібліотеці відбулася година пам’яті «Операція «ЗАПАД» – 70-ті роковини великої трагедії». Учасники заходу (учні 1 курсу (перукарі-модельєри) Нововолинського центру професійно-технічної освіти) хвилиною мовчання вшанували пам'ять депортованих українців. Ведучі заходу (співробітники бібліотеки Світлана Кухарук, Ніна Єдинак, Оксана Дубенчук) розповіли про передумови проведення репресивної акції, про розсекречену архівну справу, цікаві витяги з документів про хід «блискавичної» депортації та ін.). 

Болем і слізьми були наповнені спогади нововолинців, які разом з родинами пережили цю жахливу депортацію. Серед них – Ярослав Іванович Яремчук, Стефан Петрович Пасічник (голова Нововолинської станиці Братства ОУН-УПА), Степан Михайлович Якубчак, Мирон Олексійович Сторонський (голова ветеранської організації «Злагода»).

Завдяки програмі Skype відбулося спілкування з Галиною Іванівною Смірновою-Сергійчук кандидатом фізико-математичних наук, головою Нововолинської міської організації Всеукраїнського товариства політв'язнів і репресованих (2005-2013) дочкою Волині, патріоткою України, яка нині проживає в Болгарії. Її родина була серед тисяч інших родин «ворогів народу» та пройшла нелегкий шлях у сталінських спецпоселеннях. 
Ми сьогодні мусимо пам’ятати про одну з найбільш масових і короткотермінових депортацій західних українців, щоб подібне ніколи не повторилось!

Немає коментарів:

Дописати коментар