23 листопада 2015

Про Ніну Вірченко знають у Нововолинську!

«Золоті зернини з доріг життя Ніни Вірченко» - патріотичну годину під такою назвою підготували та провели бібліотекарі центральної міської бібліотеки та членкині філії Союзу українок міста Нововолинськ для 11-класників обласного ліцею-інтернату.

Ніна Опанасівна Вірченко – український математик і педагог, доктор фізико-математичних наук, професор кафедри вищої математики Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», академік-секретар відділення математики та віце-президенту Академії наук вищої школи України (2004–2010), дійсний член Наукового товариства ім. Шевченка, член Українського, Американського, Австралійського, Бельгійського, Единбурзького, Лондонського математичних товариств.
5 травня пані Ніні виповнилося 85. При цьому вона продовжує наукову та викладацьку діяльність, працює в «Просвіті», є членом Наукового товариства імені Тараса Шевченка, обіймає громадську посаду у Всеукраїнському товаристві політв’язнів та репресованих.
Голова Нововолинського міського осередку Суспільної служби України, власниця ордену княгині Ольги ІІІ ступеня Марія Олексіївна Карпінська (ініціатор заходу) розповіла про знайомство з цією осяйною та сильною жінкою 24 серпня у великому залі МГО «Волинське братство», де Ніна Опанасівна багато років поспіль святкує День Незалежності в колі друзів, колег, побратимів, посестер-політв'язнів.
 
Співробітники центральної міської бібліотеки Світлана Кухарук та Оксана Микитюк розповіли старшокласникам про книгу спогадів Ніни Вірченко та про її життя – дорогу «через терни до зірок» з духовним гаслом, за яким вона жила і живе сьогодні – «Україна – понад усе!».
 
Навчання на механіко-математичному факультеті Київського університету, арешт, дорога до Східного Сибіру, тайшетські спецтабори, лісоповал, каменоломні, лікарня, 40-градусні морози, втрати друзів, повернення додому, університет, аспірантура, майже півстолітня праця на кафедрі вищої математики Київського політехнічного інституту – все це було у житті цієї дивовижної жінки.
За незалежної України Ніна Вірченко з головою поринула у світ математики і в бурхливий вир науково-організаційної та громадської діяльності. Вона – Соросівський професор (1997), лауреат І премії (1998), Заслужений викладач (1999) та Почесний професор (2005) Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», Заслужений працівник освіти України (2006), переможець конкурсу «Викладач-дослідник – 2008», має дві нагороди Ярослава Мудрого (1999, 2005) від АН ВШ України, медалі «Будівничий України» від «Просвіти» (2001) та Андрія Первозванного (2005), знак «Петро Могила» від Міністерства освіти та науки України (2007), диплом «Провідний науковець світу — 2010» (Кембрідж), нагороду Святого Володимира АН ВШ України (2010).
Коло наукових зацікавлень і розробок Ніни Опанасівни широке: теорія узагальнених аналітичних функцій, інтегральні рівняння, спеціальні функції, інтегральні перетворення тощо. Вона – автор понад 350 наукових та науково-методичних праць, зокрема 20 книжок. Керівник міжвузівських наукових семінарів із вищої математики, а також автор популярних видань на кшталт «Математика в афоризмах, цитатах, висловлюваннях», напрацювань у царині української математичної термінології.
Математична громадськість уже давно називає Ніну Опанасівну духовною дочкою Михайла Кравчука (1892–1942), адже вона понад сорок років досліджує життєвий та творчий шлях вченого. Про наймолодшого академіка-видатного земляка широкого масштабу, працями якого користується весь науковий світ, а  життєвим кредо було «Моя любов – Україна і математика», розповіла Надія Наумівна Войтюк.
В усі роки, такі прихильні до компромісів, Ніна Опанасівна обирала честь – жіночу, людську, національну. Національну передусім. Недарма ж придумала собі псевдонім УЖМА: українка – жінка – математик – астроном…
Книгу спогадів Ніни Вірченко потрібно читати, щоб відчути всю її глибину, осягнути її духовну велич, яка підносить репутацію України як наукової держави, стверджує образ Українки як сучасної, освіченої, інтелектуально розвиненої, політично свідомої жінки.

Немає коментарів:

Дописати коментар