01 липня 2017

2 погляди на діяльність сучасної бібліотеки: висновки

Основними завданнями бібліотек в усі часи були і є зібрання, упорядкування, зберігання знань та інформації на всіх носіях та обслуговування наявними в бібліотеці джерелами усіх бажаючих. У нинішній час в усьому світі книгозбірні отримують нове дихання й перероджуються у «треті місця», особливі простори для людей: надсучасні приміщення із модерним дизайном й різноманітними варіантами для проведення вільного часу.
         Вам цікаво, чим сьогодні живуть і над чим працюють бібліотекарі Волині? Тоді читайте!
01 червня 2017 року у Волинській державній обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки відбувся семінар-практикум директорів районних (міських) централізованих бібліотечних систем «Перспективи діяльності бібліотечних закладів в умовах ОТГ».
         Як з’ясувалося, на час проведення семінару в області діє 20 об’єднаних територіальних громад (ОТГ), на території яких перебуває 104 бібліотеки, або 18,2 відсотка закладів. 3 ОТГ скористалися правом виходу бібліотек, розташованих на їх теренах, із складу ЦБС. Це – Заболоттівська (5 закладів), Смолигівська (2), Княгининківська (3). Відповідно до існуючого законодавства та з утворенням в перспективі нових ОТГ в області процес переходу бібліотек на фінансування з боку місцевих громад може набути дальшого розвитку і поглиблення. Семінар завершився прийняттям рекомендацій:
головним пріоритетом діяльності на найближчий період керівництва ЦБС є збереження існуючої мережі та рівня основних бібліотечних послуг з урахуванням виробленого фахівцями Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого проекту Мінімального культурного кошика;
активне інформування громадськості щодо ролі бібліотеки як майданчика для комунікації влади і громади;
дотримання Методичних рекомендацій з організації мережі публічних бібліотек в об’єднаних територіальних громадах (лист Міністерства культури України від 27.02.2017 №172/9/15-17) та методичних рекомендацій „Технологічні аспекти обслуговування користувачів” (Київ, 2015);
впровадження Універсальної десяткової класифікації та дотримання вимог Закону України „Про внесення змін до деяких Законів України щодо обмеження доступу на український ринок іноземної продукції антиукраїнського змісту” та ін.
Про майбутнє українських бібліотек розмовляли під час семінару-тренінгу «ZAхмарна бібліотека», організованого Українською бібліотечною асоціацією на базі Львівської обласної бібліотеки для дітей.
Основні його тези:
- Сучасна бібліотека – це технології, інформація, простір, користувачі та бібліотекарі.
- Сучасна бібліотека – це місце, яке кличе!
Сучасна бібліотека – гнучка, постійно змінюється, вчиться, освоює нове!
Сервіс – основа сучасної бібліотеки!
Бібліотекар повинен бути тоді, коли потрібен користувачу!
Сучасна бібліотека (сучасний бібліотекар) повинна (повинен) активно пропонувати свою цінність (місце творення сучасної культури народу, життя громади, нових відкриттів, простір з певною атмосферою тощо)!
- Корисні комп’ютерні програми 
(https://geoguessr.com/https://www.techsmith.com/https://www.tineye.com/https://www.canva.com/https://books.google.com/) – інструментарій сучасного працівника бібліотеки! 
Наближається ера Веб 4:0 (ера персонального комп’ютера (1980-1990), статичні інформаційні характеристики Web 1.0 (1990-2000), інтерактивний простір Web 2.0 (2000-2010), семантичні технології Web 3.0 (2010-2020), інтернет речей Web 4.0 0 (2020-2030)), і не лише бібліотекарі мають бути готовими до цього!
Тож, майбутнє бібліотек – у багатстві, новизні, якості сервісу. У бібліотеці мають вирувати різноманітні носії інформації та канали інформації, не лише окремі документи, а синтезовані, узагальнені, тематично згруповані бібліотечні інформаційні продукти. А це вимагає зміни стратегії підготовки і перепідготовки бібліотечних кадрів, гармонійного поєднання традиційного і нового (з інформаційного посередника при Веб 2:0 бібліотекарі ставатимуть стюартами знань при Веб 4:0), дослідження читацького попиту та відкриття бібліотекарями себе як частини повсякденного життя людей та громади.
Прикро усвідомлювати, але від бібліотек західних країн ми відстаємо так років на 20. Не маю на меті аналізувати загальновідомі усім причини, та погоджуюся з думкою директора Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Василя Кметя, що «мусить змінитися філософія. Держава має зрозуміти, що бібліотека — це надпотужний інформаційний ресурс і стратегічна зброя, яка нічим не гірша за військову. Бібліотеки мають еволюціонувати і бути засобом реалізації національної політики...».
Учасник семінарів, директор Нововолинської ЦБС
Світлана Кухарук

Немає коментарів:

Дописати коментар