03 травня 2021

Фундаторці бібліотечної справи Любові Хавкіній - 150

«ЛЮБОВ БОРИСІВНА ХАВКІНА – ФУНДАТОРКА БІБЛІОТЕЧНОЇ СПРАВИ». 
Під такою назвою 22 квітня 2021 року з участю бібліотекарів публічних бібліотек Нововолинської територіальної громади відбулася ювілейна бібліогодина, присвячена 150-річчю від дня народження видатної бібліотекознавиці, бібліографа, історика, педагога, теоретика і практика бібліотечної справи.

Директор ЦБС Світлана Кухарук знайомить колег з життєвим та творчим шляхом
Любові Хавкіної


Колектив бібліотечних співробітників Нововолинської ЦБС, 22 квітня 2021

Народилася Любов Хавкіна 24 квітня 1871 року у Харкові в сім’ї медиків, закінчила другу жіночу гімназію із золотою медаллю та музичне училище. Трудовий шлях розпочала вчителькою у приватній Недільній школі для жінок.

Пристрасть до книги, розуміння ролі й значення бібліотеки привели дівчину до рішення пов’язати своє життя з професіональною бібліотечною діяльністю. З 19 років почала працювати у Харківській громадській бібліотеці на посаді бібліотекаря, паралельно понад 30 років займалася громадською діяльністю у Товаристві розповсюдження грамотності серед народу.

З 1898 по 1901 рік здобувала вищу освіту на філологічному факультеті Берлінського університету, а під час канікул у 1900 році відвідала Францію, де ознайомилась з бібліотеками та з бібліотечним розділом міжнародної виставки в Парижі. У травні 1914 року Любов Борисівна виїжджала до США, де закінчила літні курси удосконалення у Вищій бібліотечній школі.

Знання іноземних мов (вільно володіла французькою, німецькою, англійською, італійською, іспанською та польською мовами, перекладала зі шведської, норвезької, голландської) давало можливість знайомитися з працями бібліотекознавців зарубіжних країн в оригіналі, встановлювати зв'язки із закордонними бібліотекознавцями.

Вела практичну й теоретичну діяльність: писала статті, виступала з доповідями, створювала підручники і практичні посібники із бібліотечної справи, здійснювала переклади наукової, художньої та дитячої літератури; організувала та стала керівником перших бібліотечних курсів.

Очолювала Кабінет бібліотекознавства в системі Головнауки, Науково-дослідний інститут бібліотекознавства, займалась викладацькою роботою.

Незважаючи на велику працездатність й повну віддачу справі знань і досвіду, діяльність Л. Б. Хавкіної була піддана критиці за відсутність партійного підходу до справи, за неправильну орієнтацію щодо зарубіжного досвіду, за недостатнє знання й узагальнення досвіду роботи радянських бібліотек.

У 1928 року змушена була вийти на пенсію, що, можливо, врятувало її від репресій. Вона і далі активно вела науково-літературну й консультаційну роботу, створила праці, які відзначались прогресивністю думки, актуальністю тематики й справжньою науковістю.

Під час Великої Вітчизняної війни Любов Борисівна багато працювала над книгою «Зведені каталоги», яку було визнано докторською дисертацією, а авторці присуджено ступінь доктора педагогічних наук – уперше бібліотекарю.

Після війни Л. Хавкіна працювала над «Словником бібліотечно-бібліографічних термінів» російською, англійською, німецькою та французькою мовами. Не дочекавшись виходу оригінальної праці, що була справа всього життя, 2 червня 1949 року у віці 78 років Любов Борисівна померла.

Людина великої енергії, переконана в правоті й необхідності справи, якій вона щоденно служила, Л. Хавкіна ще за життя по праву одержала титули й звання, широке визнання наукової й бібліотечної громадськості. Її ім’я назавжди увійшло в аннали історії бібліотечної справи, в енциклопедії та словники.

Творча спадщина Любові Хавкіної налічує 500 книг і статей з широкого кола питань бібліотекознавства, бібліографії, самоосвіти, заочного навчання та ін. Ціла низка робіт увійшла до золотого фонду бібліотекознавчої літератури, за її підручниками та посібниками навчалося не одне покоління бібліотекарів, а Трьохзначні авторські таблиці Кеттера, адаптовані Хавкіною для російської та української мов й досі відіграють важливу роль в організації фондів вітчизняних бібліотек.

24 квітня 2021 року виповнилося 150 років від дня народження видатної бібліотекознавиці, бібліографині Любові Борисівни    Хавкіної – визначної особистості, що зробила неабиякий внесок у бібліотекознавство та бібліографію, збагатила фондознавство теорією первинного та вторинного відбору, ядра фонду, обґрунтування принципу профілювання-координування в організації комплектування бібліотечних фондів, доведенням необхідності запровадження відкритого доступу в публічних бібліотеках.


Немає коментарів:

Дописати коментар