23 вересня 2022

До 150-річчя від дня народження Соломії Крушельницької

  

Соломія Крушельницька: «чарівна Баттерфляй», яка врятувала Пуччіні і не врятувалася від “власті совєтов”. Вона завоювала кращі сцени світу, а помирала у приниженнях і злиднях.

ЇЇ життя варте того, щоб про нього знімати художні фільми, телесеріали, писати романи та документальні розвідки. На її долю випала велика праця, велика слава і велика любов. Крушельницька зачарувала своїм мистецтвом провідні оперні центри світу: Мілан, Рим і Неаполь, Париж і Ніцу, Санкт-Петербург, Краків і Варшаву, Одесу і рідний для неї Львів, Нью-Йорк, Буенос-Айрес і Сантьяго. Співати на одній сцені з уродженкою маленького села на Тернопіллі вважали за честь Енріко Карузо, Тітта Руффо, Федір Шаляпін. Вона мала все – славу, родину, гастролі, достаток і одного дня все і втратила – доля, інколи, така непередбачувана…

Сьогодні, 23 вересня, виповнюється 150 років від дня народження відомої оперної діви Соломії Крушельницької. Вона походила не просто зі шляхетного, а давнього роду: батько Амвросій – священник, мама Теодора Марія – донька священника і письменника Григорія Савчинського. Рід Крушельницьких мав свій герб і отримав шляхтицький титул ще у 1395 році від короля Володимира Ягайла.

Грати на фортепіано Соломія навчилася у 7 років. У 19 років вмовила батьків дозволити їй вступити до Львівської консерваторії Галицького музичного товариства. У 23 роки, стрімко завойовуючи всі головні європейські сцени від Італії до Австрії, гастролювала навіть у Чилі, Єгипті, Аргентині. У серпні 1939 року співачка поїхала навідатися до рідних на Галичину. Але почалася Друга світова війна, Західну Україну захопила радянська влада – вона просто не випустила Соломію назад до Італії.

Соломія Амвросіївна померла від раку горла. За рік до смерті у 1951 році їй таки присвоїли звання Заслуженого діяча мистецтв УРСР і звання професора.

Соломію Крушельницьку досі вважають неперевершеною оперною дівою, яка перетворювала кожну виставу на неповторне мистецьке явище. Про неї знав весь світ. Свої особисті концерти вона завжди закінчувала українськими народними піснями.

В день її народження, 23 вересня, у 8-А класі ліцею №2 відбулась година цікавого повідомлення «Діва оперної сцени». Від бібліотекаря відділу обслуговування дошкільників та учнів 1-9 класів Нововолинської міської бібліотеки на Дружби, 17 Антоніни Костилевої учні дізнались про життя та досягнення Соломії Крушельницької, переглянули відео «Жінка, яка створила себе сама», слухали у записі пісні у її виконанні. 


Також ознайомились з книгами про видатну оперну співачку, які є у фонді бібліотеки.

Немає коментарів:

Дописати коментар