13 січня 2016

День українського політв'язня відзначили у Нововолинську

«Христос народився! Славімо його!». Так вітаються християни один з одним на свято Різдва Христового. Сила цього свята така потужна, що навіть у найнесприятливіших обставинах – в ув’язненні – українці знаходили можливість його відзначати.
12 січня, у День українського політв'язня, до центральної міської бібліотеки завітали небайдужі нововолинці на інформаційно-історичну годину «КУТЯ ІЗ-ЗА ҐРАТ», щоб іще раз пригадати, як святкували Різдво борці за волю України у польських, нацистських та радянських тюрмах і таборах. Слухали у записі колядки, відео-розповідь колишньої політув'язненої Віри Дрозд (дівоче прізвище Чопик) про святкування Різдва під час перебування у таборах Інти у 1950-х роках, уривок з книги спогадів Ніни Вірченко «Зернини з доріг життя мого…» про «Різдво за колючим дротом…», відео-інтерв’ю з публіцистом, письменником, громадським діячем, колишнім дисидентом, віце-ректором Українського католицького університету Мирославом Мариновичем – про Різдво, його символи, традиції, виклики сучасності та дух оновлення.
         Спогадами поділилися Іван Пона, Марія Рябченюк, Ганна Шалина, Марія Карпінська. Відбулося скайп-спілкування з екс-головою міського товариства політв'язнів та репресованих, нині мешканкою болгарського місті Варна, Галиною Іванівною Смирновою (Сергійчук)
            Місцевий поет Анатолій Поліщук присвятив вірш «Політвязням»:
О, скільки вас, героїв України,
За ці роки, століття і віки!
Катам ви не прогнули свої спини
І зради не вчепили ярлики.
У вас стріляли, били й рвали жили,
В катівні кидали й волоком тягли,
А ви надією про край свій жили.
І паростки свободи проросли.
Ви – та земля, а сльози ваші – води…
Ви – ґрунт, і добриво в краю своїм,
Родючий сад, і поле, і городи.
Міцний збудуємо ми із вами дім.
На вас рівняються нові герої –
Майдан, АТО і волонтерський рух.
Бояться вас всі блазні та ізгої,
Бояться ваш непереможний дух.                          12.01.2016 р.
            Сюжет Іванни Білішук (експрес-новини каналу СТН):