01 лютого 2022

Євген Гребінка – найвидатніший байкар І-ої половини ХІХ століття

 


У середу, 2 лютого, виповнюється 210 років від дня народження відомого ураїнського письменника, педагога, поета-байкаря, громадського діяча Євгена Гребінки.

Він прожив коротке життя — усього 36 років. Та за недовгий вік він встиг зробити собі ім’я в літературі, створивши поетичні та прозаїчні шедеври.

Народився Євген Гребінка на хуторі Убіжище Пирятинського повіту в сім'ї дрібного поміщика — штаб-ротмістра Малоросійського кавалерійського полку П. І. Гребінки.

В Убіжищі працював над «Малоросійськими приказками» (видані у 1834 р.), над подальшим перекладом на українську мову пушкінської «Полтави». У кінці 1833 р. виїхав до Петербурга, звідки писав батькам: «Тіло моє було в столиці, а душа далеко — в рідному степу, під солом'яною покрівлею маленького будиночка». Служив чиновником, з 1835 р. викладав словесність у Дворянському полку, з 1837 р. — у військово-навчальних закладах.

У 1836 р. через І. Сошенка познайомився з Тарасом Шевченком, підтримував його матеріально, взяв безпосередню участь у викупі поета з кріпацтва. У 1840-му допомагав Шевченку у першому виданні «Кобзаря».

     Роман Гребінки про козацькі часи — «Чайковський» - Іван Франко назвав улюбленим твором галицько-руської молоді 1860—1880-х. Інший роман, «Доктор», Антон Чехов визнав серед кращих творів сучасної йому літератури, гідних для перевидання й народного читання.

У 1847-му Гребінка відкрив своїм коштом у Рудці на Полтавщині парафіяльне училище для бідних селянських дітей. У 1846—1848 роках видав вісім томів своїх прозових творів, до яких увійшли понад 50 повістей, романів і оповідань.

Його вірш «Українська мелодія» («Ні, мамо, не можна нелюба любить») став популярною народною піснею.

Світову ж славу приніс йому широковідомий романс «Очи черные» (музика — вальсу Флоріана Германа в обробці норвежця Софуса Гердаля). Адресував його в 1843-му майбутній дружині Марії Ростенберг.

Співали його «Очі чорні» такі знаменитості, як Федір Шаляпін, Луї Армстронг, Володимир Висоцький, Патрісія Каас, Мірей Матьє, Хуліо Іглесіас… Тож не дивно, що день народження Гребінки — одна зі знаменних дат у всьому світі.

В кінці 1844 року повернувся до Петербурга.  Помер там 3 грудня 1848 року від туберкульозу. Прах було перевезено на батьківщину і поховано в Убіжищі (тепер село Мар'янівка Гребінківського району).

Ім'ям поета названо вулиці в багатьох населених пунктах Полтавщини, районний центр області. На могилі та в м. Гребінці йому встановлено пам’ятник.

З нагоди річниці від дня народження Євгена Гребінки у Нововолинській центральній міській бібліотеці оформлено книжкову полицю «Найвидатніший байкар І-ої половини ХІХ століття».

Запрошуємо всіх у бібліотеку на Дружби, 17!

                                                                      Бібліотекарка Віта Залужна.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар